Kolo roku

01.02.2021

Wheel of the Year 


IMBOLC
1.únor
Svátek světla a ohně
S Imbolcem je spojeno pozorování různých znamení z nichž je odhadováno zda již jaro dorazilo: kvetení rostlin, například trnky, nebo aktivity zvířat, především hadů a ježků opouštějících své zimní úkryty.  
Mezi zvyky patřil rituál první orby, úklid domácností a kováren, zapalování ohňů a svící na ochranu před zlými silami nebo návštěvy u posvátných studánek. 


BELTAINE
30. duben
Svátek jara...
Oslava rovnováhy a harmonie v přírodě...
Čtvrtící den mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem...
Dnešek je předvečer 1. máje
Zapalují se ohně, které mají očistnou funkci, symbolizují návrat tepla, ohně, slunce...
Symbolizuje také vášeň, sexuální sílu, plození...
Ale také zánik...oheň mění živé na mrtvé. Něco musí být obětováno, aby něco dalšího mohlo žít...
Vyzývá k vnitřní proměně.  


SAMHAIN
Noc z 31. října na 1. listopadu...nejpřesněji, když je Slunce na patnáctém stupni Štíra.
Noc magie a kouzel, kdy se tenčí zákony času a prostoru.
Doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Opona mezi světy je v tuto dobu nejtenčí a vzájemně se vše prolíná.
Je hranicí mezi dvěma hlavními periodami létem a zimou. Je to takzvaný "čtvrtící den", tedy den v půli mezi rovnodenností a slunovratem.
Čas změny a odpuštění.
Zhodnocujeme, co se nám povedlo a co ne. Uzavíráme a necháváme "zemřít" staré a nefunkční v mysli i v srdci.

Vzpomínáme na své předky s úctou, poděkováním za život, vhodný čas pro pochopení rodinných vztahů, omluvu i odpuštění. Zapalujeme pro ně svíce. Dříve se vydlabávaly řepy a tuříny, do kterých se umisťovala svíčka. Ta svítila duším na jejich cestu a znovuzrození.
Zapaloval se posvátný oheň, který přinášel teplo a měl chránit v průběhu zimy. Dle tradic se věří, že větrno je v tomto období typické, protože všechny duše na zemi se chtějí dostat do nebe. Používají se vykuřovadla pro očištění bydlení. Dým také pomáhá odvádět duše "nahoru" a odejít v míru.
Lidé se převlékali a na obličej se malovaly různé znaky, aby se lidé uchránili před zlými duchy.
Projevujeme dík přírodě za úrodu a hojnost. Jako poděkování a obětinu můžete zanést do přírody cokoli z ní. Jablko se hodí jako obětina i jako symbol života a nesmrtelnosti - je nabídnuto jako dar zemřelým, milovaným lidem, kteří nás opustili a čekají na nás na druhé straně na znovuzrození.
Ponořujeme se společně s celou přírodou do ticha a temnoty, odpočíváme, zaměřujeme se na naše nitro a připravujeme se na další období.

Naslouchejte snům. V mnoha případech se vám mohou zdát sny o duších či rodinných členech, kteří již nejsou na tomto světě. V budoucnosti možná pochopíte jeho smysl a pomůže vám přijmout to, co má přijít, nebo učinit potřebnou změnu.
Pamatujte však, že jen vy máte absolutní sílu nad svým životem, a ať je síla předků sebevětší, vy jste silnější, protože žijete v této přítomnosti, která je výsledkem všeho, co předcházelo.


YULE
Příchod zimního slunovratu.
21. prosince - Nastává nejdelší noc a nejkratší den.
Proto je tato noc magická a výjimečná.
Zimní slunovrat je tedy kromě orientace času také "oslava znovuzrození slunce".
Dnešní tradice zahrnují zdobení jedle, umisťování řádně připraveného dřeva do krbu, zavěšení jmelí a cesmíny v domě, rozdávání darů a vykuřování obydlí jako očista do dalšího roku.


Pestře pomalované a třpytivé předměty věšené na stromky symbolizovaly různá nebeská tělesa, která byla základem duchovního života - slunce, měsíc a hvězdy - a také představovaly duše lidí, kteří zemřeli v loňském roce.


Nastává 12 magických nocí.
Těchto 12 nocí je temnota a temné síly v převaze, a proto je důležité se před nimi uchránit. Vykuřuje se bylinami a vonnými látkami, v obydlích se zavěšuje břečťan, jedle či jmelí, neboť tyto stálezelené rostliny byly symbolem životní síly, která nikdy neumírá. Rovněž také rozmarýn lékařský, šalvěj, bílé svíce na 12 nocí slouží jako silná ochrana.
Po dobu 12 dnů se dělávaly rituály a předvídala se budoucnost.