Kolo roku

01.02.2021

Wheel of the Year 
Kolo roku (nejstarší "kalendář") má čtyři svátky dle stádia života Bohyně, která odráží čtyři stádia života ženy – Panna či Dívka, Milenka, Matka a Stařena a čtyři svátky na rovnodennosti (jarní – živel oheň a podzimní – živel země) a slunovraty (letní – živel voda a zimní – živel vzduch). 


IMBOLC
1. únor
Svátek světla a ohně
S Imbolcem je spojeno pozorování různých znamení z nichž je odhadováno zda již jaro dorazilo: kvetení rostlin, například trnky, nebo aktivity zvířat, především hadů a ježků opouštějících své zimní úkryty.  

Mezi zvyky patřil rituál první orby, úklid domácností a kováren, zapalování ohňů a svící na ochranu před zlými silami nebo návštěvy u posvátných studánek. 


OSTARA
Jarní rovnodennost, začátek jara

Síly dne a noci jsou vyrovnány, trvají obě 12 hodin.
Bod, kdy světlo, Oheň a slunce začínají převládat nad tmou.
Oslava probuzení přírody.
Oslavuje se také ženská plodnost.
Období nového života, nových začátků, nových projektů. Období, kdy Oheň, odvaha a vášeň začínají znovu převládat po dlouhém zimním spánku.
Vychází se do zahrad, polí a luk.
Žehná se semenům, které se chystáme na jaře zasít.
Navštěvují se prameny a studánky.
Zapalují se ohně, tančí se a zpívá se v kruhu, obléká se do červených a zelených šatů a malují se vejce jako symbol nových začátků.

Symboly Ostary:
- Vejce symbolizují nový život a potenciál- Zajíc - symbol štěstí, života a plodnosti. "Přináší ranní světlo zpátky na oblohu."- Červené víno - jako symbol krve a života


BELTAINE
30. duben
Svátek jara...
Oslava rovnováhy a harmonie v přírodě...
Čtvrtící den mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem...
Je předvečerem 1. máje

Zapalují se ohně, které mají očistnou funkci, symbolizují návrat tepla, ohně, slunce...
Symbolizuje také vášeň, sexuální sílu, plození...
Ale také zánik...oheň mění živé na mrtvé. Něco musí být obětováno, aby něco dalšího mohlo žít...
Vyzývá k vnitřní proměně.  


LITHA
Letní slunovrat
21.června...nejpřesněji, když je Slunce v 1. stupni Raka
Nejdelší den a nejkratší noc.
Největší plnost v přírodě. 

V oslavách letního slunovratu hraje velkou roli oheň a voda.
Klíčová je i role sestupu - sestupu do svého nitra a změnu všeho, co je nezbytné k tomu, abychom se stali lepšími.
Vodní živel Lithy nás podpoří a pomůže (třeba i slzami) ve zpracování a vyčištění negativních emocí v nás - starých křivd, pocitů strachu, smutku, samoty a dalších nepříjemných emocí v naší duši.

Sbírá se ranní rosa pro udržení zdraví a štěstí.
Dveře obydlí se zdobí březovými proutky, které ochraňují domácí krb.
Sbíralo se a sušily směsi bylin - řebříčku, sporýše a kapradí, které se pak drtily a sypaly do ohně. Z délky, šířky a zbarvení plamene se pak předpovídala budoucnost.


SAMHAIN
Noc z 31. října na 1. listopadu...nejpřesněji, když je Slunce na patnáctém stupni Štíra.
Noc magie a kouzel, kdy se tenčí zákony času a prostoru.
Doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Opona mezi světy je v tuto dobu nejtenčí a vzájemně se vše prolíná.
Je hranicí mezi dvěma hlavními periodami létem a zimou. Je to takzvaný "čtvrtící den", tedy den v půli mezi rovnodenností a slunovratem.
Čas změny a odpuštění.
Zhodnocujeme, co se nám povedlo a co ne. Uzavíráme a necháváme "zemřít" staré a nefunkční v mysli i v srdci.

Vzpomínáme na své předky s úctou, poděkováním za život, vhodný čas pro pochopení rodinných vztahů, omluvu i odpuštění. Zapalujeme pro ně svíce. Dříve se vydlabávaly řepy a tuříny, do kterých se umisťovala svíčka. Ta svítila duším na jejich cestu a znovuzrození.
Zapaloval se posvátný oheň, který přinášel teplo a měl chránit v průběhu zimy. Dle tradic se věří, že větrno je v tomto období typické, protože všechny duše na zemi se chtějí dostat do nebe. Používají se vykuřovadla pro očištění bydlení. Dým také pomáhá odvádět duše "nahoru" a odejít v míru.
Lidé se převlékali a na obličej se malovaly různé znaky, aby se lidé uchránili před zlými duchy.
Projevujeme dík přírodě za úrodu a hojnost. Jako poděkování a obětinu můžete zanést do přírody cokoli z ní. Jablko se hodí jako obětina i jako symbol života a nesmrtelnosti - je nabídnuto jako dar zemřelým, milovaným lidem, kteří nás opustili a čekají na nás na druhé straně na znovuzrození.
Ponořujeme se společně s celou přírodou do ticha a temnoty, odpočíváme, zaměřujeme se na naše nitro a připravujeme se na další období.

Naslouchejte snům. V mnoha případech se vám mohou zdát sny o duších či rodinných členech, kteří již nejsou na tomto světě. V budoucnosti možná pochopíte jeho smysl a pomůže vám přijmout to, co má přijít, nebo učinit potřebnou změnu.
Pamatujte však, že jen vy máte absolutní sílu nad svým životem, a ať je síla předků sebevětší, vy jste silnější, protože žijete v této přítomnosti, která je výsledkem všeho, co předcházelo.


YULE
Příchod zimního slunovratu.
21. prosince - Nastává nejdelší noc a nejkratší den.
Proto je tato noc magická a výjimečná.
Zimní slunovrat je tedy kromě orientace času také "oslava znovuzrození slunce".
Dnešní tradice zahrnují zdobení jedle, umisťování řádně připraveného dřeva do krbu, zavěšení jmelí a cesmíny v domě, rozdávání darů a vykuřování obydlí jako očista do dalšího roku.


Pestře pomalované a třpytivé předměty věšené na stromky symbolizovaly různá nebeská tělesa, která byla základem duchovního života - slunce, měsíc a hvězdy - a také představovaly duše lidí, kteří zemřeli v loňském roce.


Nastává 12 magických nocí.
Těchto 12 nocí je temnota a temné síly v převaze, a proto je důležité se před nimi uchránit. Vykuřuje se bylinami a vonnými látkami, v obydlích se zavěšuje břečťan, jedle či jmelí, neboť tyto stálezelené rostliny byly symbolem životní síly, která nikdy neumírá. Rovněž také rozmarýn lékařský, šalvěj, bílé svíce na 12 nocí slouží jako silná ochrana.
Po dobu 12 dnů se dělávaly rituály a předvídala se budoucnost.