Dobrá rada

29.07.2023

Příběh

V roce 2006 požádal učitel angličtiny na střední škole studenty, aby napsali známému autorovi a požádali ho o radu. Jediný, kdo odpověděl, byl Kurt Vonnegut - a jeho odpověď je velkolepá.

"Vážená střední školo Xavier, paní Lockwoodová a pánové Perin, McFeely, Batten, Maurer a Congiusta.

Děkuji vám za vaše přátelské dopisy. Skutečně víte, jak povzbudit opravdu starého dědka (84 let) na sklonku jeho života. Už nevystupuji na veřejnosti, protože se teď ze všeho nejvíce podobám leguánovi.

To, co jsem Vám chtěl říct, navíc nebude trvat dlouho, abych to vysvětlil: Věnujte se jakémukoli umění, hudbě, zpěvu, tanci, herectví, kresbě, malbě, sochařství, poezii, beletrii, esejům, reportážím, bez ohledu na to, jestli dobře nebo špatně, ne proto, abyste získali peníze a slávu, ale abyste zažili proces stávání se něčím, abyste zjistili, co je ve vás, aby vaše duše rostla.

Opravdu! Tím myslím - začněte hned teď, dělejte umění, a dělejte ho po zbytek života. Nakreslete vtipný nebo hezký obrázek paní Lockwoodové a dejte jí ho. Tancujte doma po škole a zpívejte si ve sprše, a tak dále, a tak dále. Malujte obličeje do vaší bramborové kaše. Předstírejte, že jste hrabě Drákula. 

Tady je úkol na dnešní večer, a doufám, že vás slečna Lockwoodová vyhodí, když ho nesplníte: Napište báseň o šesti řádcích, o čemkoli, ale rýmovanou. Bez sítě není žádný pořádný tenis. Udělejte to nejlépe, jak umíte. Ale nikomu neříkejte, co děláte. Nikomu ji neukazujte ani nečtěte, ani své přítelkyni, ani rodičům, ani nikomu jinému, ani slečně Lockwoodové. Chápete?

Roztrhejte ji na mnoho malých kousků, a ty vyhoďte do tříděného odpadu. Zjistíte, že jste za svou báseň už byli skvěle odměněni. Zažili jste proces stávání se něčím, dozvěděli jste se mnohem více o tom, co je ve vás, a vaše duše vyrostla.
Bůh vám všem žehnej!"

Kurt Vonnegut

Přeložila Ivanka Marešová

Článek anglicky zde: https://www.facebook.com/ravenous.butterflies/posts/pfbid0E4ZaVRyFDoUtTsCqV2eRExYc7sPbxs9emXm7PaSc5WfXqTFoZb6nb21hUJ35r5fDl